Al Gore: Avustralya Devleti’nin kömürlü termik santralleri desteklemesi ‘delilik’ olur

Eski ABD Başkan yardımcısı ve iklim değişikliği eylemcisi, Adani kömür madenini desteklemek adına altyapı finansmanı sağlamak ‘sadece çılgınlıktır’ dedi.  
Eski ABD Başkan yardımcısı ve iklim değişikliği eylemcisi Al Gore, Avustralya Devleti tarafından kömürlü termik santraller için yapılan herhangi bir hareket “deliliktir” ve Adani kömür madenini desteklemek adına altyapı finansmanı sağlamak “sadece çılgınlıktır” dedi.
“Küresel olarak, dünya hızla fosil yakıt yatırımlarımdan uzaklaşıyor. Avustralya’nın tam tersini yapıp kömüre maddi destek çıkması tuhaf olur. Hatta söylemem uygunsuz ama, delilik olur” dedi.
Adani Grubu, Queensland eyaletinin Galilee Havzası’nda yer alacak 16 milyon dolar maliyetinde bir Carmichael kömür madeni projesi sundu.  Gore’a göre madenin finansmanı daha yapılmasa da, limana giden demiryolu hattı inşaatı için Avustralya Devleti tarafından 1 milyon dolar sağlanacak ki bu bilhassa akılsızca.
“Adani madeninin fonu yok, umarım hiçbir zaman da olmaz” dedi. “Politikalarınıza karışmak bana düşmez, ama bu gerçekten sadece çılgınlık.”Gore bu yorumlarını İklim Değişikliği Yatırımcı Grubu’na yapılan sunumun sonunda, Guardian Avustralya editörü Lenore Taylor’la olan soru cevap kısmında yaptı.Avustralya Maden Konseyi (Minerals Council of Australia) haftalar boyunca federal devletin açık eksiltme planını göz önünde bulundurması için baskı yaptı. Konsey, bu yöntemle şebekeye dağıtılabilir enerji yerleştirilebileceğini, böylece  “yüksek verim, düşük emisyon” denilen kömür santrallerinin de rüzgar ve güneş ile rekabete girebileceğini savundu.Söz konusu olan açık eksiltme, rüzgâr ve hidro enerjinin daha ucuz olmasına rağmen kömürlü termik santralleri öne çıkaracak şekilde tasarlanabilir.Çarşamba günü (5 Temmuz 2017), Avustralya Enerji Bakanı Josh Frydenberg devletin kömürlü termik santral inşa etmek gibi bir niyeti olmadığını, ancak piyasa bu fikri desteklerse onların da destekleyeceğini söyledi.
Gore, yenilenebilen enerji üretim ve depolamanın azalan maliyeti dolayısıyla “şu anda bu unsurların enerji piyasasının dominant gerçekleri” olduklarını belirtti.“Çoğu insan kömür sektörünün geri dönüşü olmayan bir düşüşte olduğunu varsayıyor” diye ekledi Gore.  “Küresel kömür endüstrisinin piyasadan aldığı pay düşüşte… Sanırım son sekiz yıldan yedisinde,  bu düşüş %90’a çıktı. Oldukça önemli ölçüde bir düşüş.. Dünya kömüre sırtını dönüyor.”
Federal politika liderliği faydalıydı ve yatırımcılara güven veriyordu fakat gerekli değildi dedi Al Gore. Daha öncesinde ise, Gore, ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın çekilmesine rağmen ABD’nin Paris Anlaşmasına yönelik çalışmalarına eyalet ve şehir ölçeğinde devam ettiğini ekledi.“Ve eğer ki başka bir cumhurbaşkanı seçilirse, lütfen Tanrım… Yeni cumhurbaşkanı 30 gün içerisinde geri dönebilecek” dedi.
Gore, Perşembe günü Melbourne’da yer alacak bir toplantıda Avustralyalı bakanları Avustralya Devletleri Konseyi’nin enerji toplantısından önce benzer taahhütler yapmaya teşvik edeceğini bildirdi. “Tıpkı ABD’de olduğu gibi, Avustralya’da da en önemli kurumlar eyalet ve belediyeler. Eğer beraber hareket ederlerse, yatırımcılar için çok daha fazla kesinlik yaratma kabiliyetine sahip olduklarını düşünüyorum.”Bu taahhüt örneklerinden biri yenilenilebilir enerji hedefleri olabilir. Örneğin Viktorya eyaleti 2025’e kadar elektriğinin %40’ını yenilenilebilir enerjiyle üretmeyi hedefliyor. Veya Queensland’in Salı günkü (11 Temmuz 2017) yaptığı 2050’ye kadar net 0 emisyon hedefi duyurusu gibi, emisyon azaltma hedefi de olması mümkün.
“Eğer Queensland bunu başarabiliyorsa, Avustralya’daki her eyalet başarabilir” dedi Gore.

Kaynak:  https://www.theguardian.com/us-news/2017/jul/12/al-gore-australian-government-subsidising-coal-power-would-be-crazy