Ne Yapmalı?

TEMA Vakfı çalışmalarımıza gönüllü destek vermek için https://www.tema.org.tr/temsilcilikler üzerinden size en yakın il temsilcisi ya da ilçe sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

İlinizdeki milletvekilleri ile irtibata geçebilir, yaşadığınız yerlerdeki çevre tahribatları konusunda vekillere bilgi verebilirsiniz https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.liste

İlinizdeki madencilik faaliyetleri ve  enerji santrali projelerine yönelik ÇED süreçlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin internet sitelerindeki duyurulardan veya ÇED Duyuru Sistemi https://eced-duyuru.csb.gov.tr/eced-prod/duyurular.xhtml üzerinden takip edebilirsiniz.

İlinizdeki madencilik faaliyetleri ve  enerji santrali projelerinin  izin belgelerini https://eizin.cevre.gov.tr/Rapor/BelgeArama.aspx üzerinden öğrenebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden (CİMER) madencilik faaliyetleri ve enerji santrallerine yönelik bilgi talep edebilir, görüş ve itirazlarınızı iletebilirsiniz https://www.cimer.gov.tr

Daha fazla bilgi ve dilekçe örnekleri için: Madencilik Faaliyetlerine Yönelik Savunuculuk Rehberi

İlinizde İklim Eylem Planı Süreçlerine Katılım sağlamak için: İklim Eylem Planı Süreçlerine Katılım Kılavuzu 

 

İklim Eylem Planı”, TEMA Vakfı, 2021